Kārlis Markss – 140. nāves gadadiena

Ivo Roderts | marts 14, 2023 | komentāru nav
Kārlis Markss (Karl Heinrich Marx; 1818-1883) bija ebreju izcelsmes vācu filozofs, ekonomists, vēsturnieks, sociologs, politikas teorētiķis, žurnālists, politiskās ekonomikas kritiķis un sociālists revolucionārs. Viņa pazīstamākie darbi ir 1848.gada brošūra 'The Communist Manifesto' un četru sējumu 'Das Kapital' (1867–1883). Marksa politiskajai un filozofiskajai domai bija milzīga ietekme uz visas pasaules turpmāko intelektuālo, ekonomisko un politisko vēsturi. Viņa vārds tiek izmantots kā īpašības vārds, lietvārds un pat kā nosaukums atsevišķam sociālās teorijas virzienam. 

Šodien, atzīmējot Kārļa Marksa nāves 140.gadadienu, būtu svarīgi saprast un mācīties no pagātnes. Kārlis Markss kļūdījās daudz un pamatīgi. Viņa ekonomiskās idejas bija traģiski juceklīgas. Taču Marksa galvenā kļūda bija nevis viņa ekonomiskajās idejās, bet gan revolūcijas, kā ideālas sabiedrības izveidošanas līdzekļa, propagandēšana — politiskā uzskata kļūda. Revolūcija galu galā nozīmē pastāvošas politiskās kārtības vardarbīgu iznīcināšanu. Un vardarbība nekad nevar lietas uzlabot. 
Mēs tagad idejas par "sociālismu" un "komunismu" saistām ar asins izliešanu un politiskajām represijām (kas galvenokārt skāra Padomju Savienības ietekmes teritorijas pēc tam, kad komunisti pārņēma varu). Tas tā ir... Bet šīs traģēdijas notika tāpēc, ka boļševiku režīms pilnībā pieņēma un realizēja Marksa revolūcijas idejas. 

Savukārt par šo pastmarku, kas manā kolekcijā nonāca pavisam nesen, varu piebilst kādu īpašu faktu – šī nav nopirkta no kāda kolekcionāra vai saglabāta no PSRS laikā tirgotajām "kolekcijām." Es pats personīgi to atradu pārcilājot manai sievasmātei sūtītās vēstules. Jā! kāds viņai bija 1983.gadā atsūtījis vēstuli ar šādu pastmarku. 
Kategorijas: , ,